Biografia e Sekretarit të Përgjithshëm të FFK-së, Eroll Salihu

I lindur më: 12 qershor 1964
Sekretar i Përgjithshëm i FFK-së që nga viti 2006

• Ish-futbollist i KF Prishtina. Ishte lojtari i parë që shënoi në kampionatin inaugurues të Kosovës pas shpërbërjes së Jugosllavisë, duke gjetur golin në ndeshjen kundër Flamurtarit më 13 shtator 1991.

• Ai bëri debutimin e tij si futbollist me klubin e KEK-ut para se të transferohej në KF Prishtina. Salihu gjatë karrierës luajti edhe në Turqi dhe Gjermani, për t’u kthyer në kampionatin e Kosovës dhe për t’i dhënë fund karrierës së tij në moshën 38-vjeçe me KF Drita nga Gjilani. Ai luajti gjashtë ndeshje për ekipin përfaqësues të Kosovës.

• Salihu është jurist i diplomuar. Ai filloi të punojë në FFK në vitin 2006, kurse para kësaj periudhe e ushtroi edhe profesionin e trajnerit. Përveç gjuhës amëtare, ai flet rrjedhshëm edhe gjuhët angleze, gjermane, turke, serbe dhe kroate.

English