trepca-trepca89-129 tetor, 2016 – Sot në Stadiumin Olimpik “Adem Jashari” në Mitrovicë është zhvilluar derbi i këtij qyteti, ku Trepça’89 ka shënuar fitore në cilësi të mysafirit kundër Trepçës, me rezultat 3:1.  Kësisoj, Trepça’89 ka përforcuar pozitën e parë në renditje, duke u ngjitur në kuotën e 30 pikëve. Trepça’89 kaloi në epërsi në minutën e 37-të me golin e realizuar nga Shpëtim Idrizi nga penalltia, pasi paraprakisht Blerim Berisha luajti me dorë në zonë pas harkimit të Oto John. Trepça barazoi shifrat në minutën e 68-të, me golin e shënuar nga Emin Baliqi, i cili përfitoi nga një rrëmujë në mbrojtjen kundërshtare. Pas këtij goli skuadra e Trepçës ishte edhe më këmbëngulëse në sulm, duke kërkuar ta bëjë befasinë në këtë ndeshje. Megjithatë, rastet e pashfrytëzuara nga skuadra e Fidaim Haxhiut i ndëshkuan në anën tjetër futbollistët e Trepçës’89, të cilët shënuan dy herë. Fillimisht shënoi Boniface me kokë, kurse në minutat shtesë Florent Hasani e vulosi rezultatin përfundimtar me golin e shënuar nga distanca.