13 gusht, 2023 – Ballkani dhe Drita, skuadrat kampione dhe nënkampione, e kanë nisur edicionin e ri të Albi Mall Superligës së Kosovës në futboll me fitore, duke dëshmuar përvojën dhe kualitetin e tyre në sfidat e para të sezonit.
Ballkani ka triumfuar si mysafir në ndeshjen kundër Lirisë, me një gol të shënuar nga Nazmi Gripshi në minutën e 65-të, me gjuajtje të saktë nga brendësia e zonës. Atmosfera në stadiumin “Përparim Thaçi” në Prizren ishte e jashtëzakonshme, duke i sjellë Albi Mall Superligës emocione shtesë.
Në anën tjetër, skuadra e Dritës ka nisur edicionin me një fitore përballë Llapit, me rezultat 2:0. Blerim Krasniqi ka zhbllokuar rezultatin në minutën e 60-të pas një harkimi të Besnik Krasniqit. Ndërsa, Albin Prapashtica, që hyri si zëvendësues e konfirmoi fitoren e gjilanasve, me gol të minutës së 75-të, pas një kundërsulmi të shpejtë.
Fillimi i suksesshëm i këtyre dy skuadrave dëshmon se edhe në këtë edicion ato do të jenë pretendente për titull, derisa ky edicion i ri i Superligës premton sfida përplot emocione dhe garë interesante për titullin.