24 gusht, 2023 – Kampioni i Kosovës, FC Ballkani ka bërë një hap të madh drejt kualifikimit në fazën e grupeve në UEFA Conference League, pasi në ndeshjen e parë të fazës së “play-off”-it e ka mundur skuadrën bjelloruse, BATE Borisov, në stadiumin “Fadil Vokrri”, me rezultat 4:1.
Futbollistët e Ballkanit treguan karakter të lartë, pasi edhe pse e panë veten në disavantazh pas 10 minutash arritën të rikthehen fuqishëm, duke realizuar fitore të madhe. Në fakt, bjellorusët kaluan në epërsi përmes Denis Laptev, por skuadra e Ilir Dajës i barazoi shifrat në minutën e 31-të me golin e shkëlqyeshëm të Bajram Jashanicës, me gjuajtje me kokë. Në pjesën e dytë Ballkani dominoi plotësisht, teksa
Bleart Tolaj shënoi dy herë në minutën e 58-të dhe në minutën e 66-të. Loja e mirë e me shumë raste shënimi solli edhe golin e katërt, kur Armene Thaçi realizoi në minutën e 89-të për rezultatin përfundimtar 4:1. Ndeshja e kthimit zhvillohet më 31 gusht në Mezokovesd të Hungarisë.