13 maj, 2018 – Sot është zhvilluar një ndeshje në kuadër të javës së 32-të në Vala Superligë, ku janë përballur dy skuadrat që edicionin e ardhshëm do të garojnë në një kategori më të ulët të garave. Besa shënoi fitore si mysafire kundër Vllaznisë, me rezultat 4:1. Adis Salihu shënoi dy gola, derisa Fetim Kasapi dhe Fatlum Gashi kontribuuan me nga një gol tjetër. Ndërkaq, golin e nderit për vendasit e shënoi Valentin Pirani.
Ndërkohë, në Ligën e Parë janë zhvilluar ndeshjet e javës së 29-të dhe tashmë dihen skuadrat që e kanë siguruar inkuadrimin në Vala Superligë, janë këto KEK-u dhe Ballkani, derisa në ndeshjet e barazhit do të luajnë Vushtrria dhe Ferizaj. Po ashtu pas rezultateve të sotme është mësuar edhe skuadra e dytë që do të bie në Ligën e Dytë. Kosovës së Prishtinës në një rang më të ulët të garave do t’i bashkohet edhe Hajvalia.
ala Superliga
Drita – Trepça’89 3:1
Liria – Prishtina 0:1
Llapi – Flamurtari 3:1
Gjilani – Drenica 1:1
Ferronikeli – Vëllaznimi 1:1
Vllaznia – Besa 1:4
Liga e parë
Dukagjini – Rahoveci 3:3
Vushtrria – Ballkani 0:0
Trepça – Hajvalia 4:0
Fushë Kosova – KEK-u 1:2
Vitia – Kika 0:1
Ferizaj – Onix Banja 0:0
Ramiz Sadiku – Bashkimi 2:2
2 Korriku – Kosova 3:0
Liga e dytë – Grupi A
Behari – Dukagjini 2:2
Dushkaja – Dardania
Rilindja e Kosovës – Gryka 0:6
Opoja – Uv. Malisheva 0:3
Lugu i Baranit – Dardanët nuk u zhvillua
Istogu – Dejni 9:0
Deçani – Ratkoci 6:2
Liga e dytë – Grupi B
Rinia – Arbëria 2:3
Çeliku – Lepenci nuk u zhvillua
Kastrioti – Sharri te henen
Vëllazëria – Galaksia 3:2
Drenoci – Dardana 3:5
Ulpiana – Tefik Çanga 3:1
Xerxa – Bashkimi 7:0
Minatori – Vjosa 3:1
U 19- Superliga
Vëllaznimi – Drita 3:1
Prishtina – Ferronikeli 5:1
Trepça’89 – Llapi 3:0
Ramiz Sadiku – Vushtrria 0:1
2 Korriku – Flamurtari 1:0
Liria – KEK-u nuk u zhvillua
Gjilani – Fushë Kosova te henen
Gjakova – Besa 1:4
U 19 – Liga e parë
Lepenci – Ferizaj 1:5
U 17 – Superliga
Gjilani – Trepça’89 1:0
Drita – Ferizaj 3:1
Liria – Prishtina 0:1
Llapi – El Clasico 1:1
Ferronikeli – 2 Korriku 1:7
Kurda – Besa 3:1
Femrat – Superliga
Intelektualet – Mitrovica e hene
Dukagjini – Ulpiana e hene
Llapi – Kosova e marte
Malisheva – Drenica e hene
Liria – Hajvalia e hene
Bazeli 2015 – 13 Qershori 3:0
U – 16
Bazel 2015 – Mitrovica 1:2
Malisheva – Vizioni 2:5
Drenica – Llapi 1:6
Kosova – Intelektualet 1:3