Fotoi-1Sot më 9 janar Federata e Futbollit e Kosovës në hotel “Emerald” me një cereomoni ka bërë shpalljen e Laureatëve për vitin 2015, ku ishin të pranishëm shumë personalitete të larta nga jeta  politike e sportive e Kosovës, kryetarë e përfaqësues të federatave mike dhe mysafirë të shumtë.
Të pranishmit i ka përshëndetur dhe u ka uruar mirëseardhje kryetari i FFK-së z. Fadil Vokrri, i cili në fjalën e tij theksoi: ”Janë çaste përmbledhëse, kur analizojmë rezultatet e një viti, por  i cili për ne , për fat të keq, na la jashtë dy instancave kryesore të futbollit  botëror!  Pra, edhe një vit i sakrificave dhe i mundimeve të mëdha, që mjerisht  nuk varet  vetëm nga nga ne, por nga faktorë të ndyshëm mbi të gjitha nga reflektimet plotike. Në aspektin futbollistik mendoj se i mundëm rivalët, të cilët po e kundërshtojnë pranimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare, sepse,  ne po luajmë dhe po ndërtojmë të ardhmen e futbollit tonë, duke grumbulluar talentët dhe duke mbajtur gjallë shpresën dhe faktin e pamohushëm se Kosova meriton FIFA- n dhe UEFA-n! Për këtë kemi premtime të mëdha! Në këtë drejtim i gjithë potenciali, angazhimi, duke mos e përjashtuar asnjë anëtarë të Komitetit Ekzekutiv, asnjë pjesëtarë të Federatës, asnjë futbollist apo klub, ishte dhe mbetet përkrahje e fuqishme e lobimit të drejt pranimit me ç’rast në ndërkohë janë krijuar alenaca të forta! Për gjithë vitin, gjithandej Evropës dhe më larg, kemi vizituar njerëz të ndikimeve e profileve të ndryshme, për ndihmën që na duhet me rastin e votimit për pranim! Jam i bindur se këtë punë e kemi bërë mirë me bashkëpunëtorë të brendshëm dhe të jashtëm, ndërsa turbulencat në FIFA e në UEFA nuk do të ndikojnë në shqyrtimin dhe në marrjen e vendimit për pranimin e Kosovës! Edhe për këtë gjë kemi marrë premtime! Federata, Komiteti Ekzekutiv, bashkëpunëtorët e shumtë, nuk janë vetëm, ata kanë krah të fortë ministrinë, shtetin dhe donatorë e sponsorë të tjerë, për ç’gjë i falënderoj për ndihmën, këshillat, sugjerimet që na krijuan strategjinë e fortë për t’i eliminuar kundërshtarët tanë. Të nderuar, mysafirë, zonja dhe zotërinj, e di që jemi në fund të tunelit, dritën po e shohim, por deri në frymën e fundit bashkë me të gjithë JU do të realizojmë edhe këtë synim, se realizuam edhe shumëçka tjetër! Unë kam besimin tuaj, siç e keni ju besimin tim. Nuk do të ndalemi bashkë në FIFA dhe UEFA”.
laureatet
Në vazhdim të ceremonisë filloi edhe ndarja e mirënjohjeve dhe çmimeve për laureatët e vitit 2015.
Të shpërblyerit:
”Mirënjohje për kontribut të veçantë”

 1. MKRS
 2. Raiffeisen Bank
 3. AIR Prishtina
 4. Vala
 5. Policisë së Kosovës
 6. Hotel Emerald
 7. Digit Alb

 
Mirënjohjet për ” kontributin e dhënë futbollit Kosovar”
 

 1. Thord Gripp
 2. Hysni Maxhuni
 3. Arsim Fehmiu
 4. Ilaz Sina
 5.  Abaz Kosumi
 6. Bajram Krasniqi
 7. Xhevdet Gashi
 8. Luan Prekazi
 9. Bajram Neziri
 10. Fatmir Kuqi

 
Mirënjohje – Gazetari Sportive:

 1. SHGSPK

 
Mirënjohje – Post Mortum:
 

 1. Hamdi Tovërlani
 2. Gani Ajeti
 3. Shaban Hajrullahu
 4. Masar Shala
 5. Bajram Bardhi
 6. Jahë Mulliqi
 7. Fehmi Prapashtica
 8. Sadri Hyseni – Ferizaj
 9. Fatmir Sopa – Lepenci

 
“Për vepër jetësore”

 1. Ajet Shosholli
 2. Shinasi Berisha

 
Mirënjohje – Punëtori sportiv i vitit:

 1. Ekrem Elshani (KF Feronikeli)

 
Mirënjohje – Punëtori sportiv nga diaspora:

 1. Ali Shen

 
FUTSAL

 1. Lojtari më i mirë: Ramadan Alaj (FC Liburni) Gjakovë

 
FUTBOLLI I FEMRAVE
 

 1. Futbollistja më e mirë: Qendresa Krasniqi (KFF Hajvalia)
 2. Topdyshja – Zelfije Bajramaj (KFF 13 Qershori)
 3. Toptreshja – Diellza Musaj (KFF Mitrovica)

 
Klubi më Fair Play: “ Drenica” Skenderaj
 
Klubi më i mirë për vitin 2015: Feronikeli
 
Gjyqtari më i mirë i vitit 2015:  Genc Nuza (3.95)
 
Trajneri më i mirë i vitit 2015: Gani Sejdiu
 
Golashënuesi më i mirë i vitit:   Blerand Kurtishaj – 14 gola
 
Futbollisti i ri me perspektivë:  Malsor Ajeti
 
Top  11-shja  e vitit 2015 :
 

 1. Granit Kolshi (Feronikeli)
 2. Arber Prekazi (Hajvalia)
 3. Fidan Hasani (Gjilan)
 4. Liridon Leci (Hajvalia)
 5. Besnik Krasniqi (Gjilan)
 6. Taulant Dajaku (Drenica)
 7. Argjent Mustafa (Trepça 89)
 8. Behar Maliqi (Feronikeli)
 9. Benjamin Emini (Llapi)
 10. Kastriot Rexha (Besa)
 11. Blerand Kurtishaj (Trepça 89)

 
Futbollisti i vitit 2015: Enis Alushi (FC St. Pauli)
 

Foto-G Foto-11 Foto-10 Foto-09 Foto-08 Foto-07 Foto-06 Foto-05 Foto-04 Foto-03 Foto-02
kurtishaj mjaku broja neziri-jov prekazi-haxhiu maxhuni-ademi
malok malok1