ferizaj-drenicaPrishtina dhe Ferizaj kanë shënuar fitore në kuadër të javës së 29-të në Raiffeisen Superligë, për të vazhduar garën për titull të kampionit me Llamkos Kosovën.
Ferizaj ka arkëtuar tri pikë të mëdha në Skenderaj, duke e mposhtur Drenicën, në stadiumin “Bajram Aliu”, me rezultat bindës 4:0. Ferizajn në epërsi e kaloi Berat Hyseni në minutën e 36-të, ndonëse në këtë periudhë loje më të mirë ishin vendasit. Ndërkohë, në pjesën e dytë ferizajasit ishin të pandalshëm, duke realizuar edhe tre gola tjerë nëpërmjet Festim Haxhimusës (68’), Egzon Gashit (79’) dhe Berat Hysenit (81’).
Në anën tjetër, Prishtina ka shënuar fitore para tifozëve të vet në duel me Besën, me rezultat 1:0. Golin e tri pikëve që e mbajnë ende në garë skuadrën bardhekaltër në garë për titull e shënoi Liridon Leci, në minutën e 69-të.
Pas kësaj fitore skuadra e Prishtinës është ngjitur në kuotën e 48-të, gjashtë më pak sesa Llamkos Kosova, e cila nesër do të luaj në shtëpi ndaj Dritës.
Raiffeisen SUPERLIGA, Java e 29-të:
E SHTUNË, 10.5.2014 nga ora 16.00
Drenica-Ferizaj, 0-4
Prishtina-Besa, 1-0
 
E DIEL, 11.04.2014 nga ora 16.00:
Trepça 89-Feronikeli,
Llamkos Kosova-Drita,
Gjilan: Hajvalia-Fushë Kosova,
LIGA E PARË, Java e 26:
E SHTUNË, 10.5.2014 nga ora 16.00
Istogu-Gjilani, 0-0
KEK-u-2 Korriku, 1-1
Ballkani-Llapi, 1-1
Flamurtari-Deçani, 2-0
Rilindja-Vëllaznimi, 1-2
 
E DIEL, 11.5.2014 nga ora 16.00
Dukagjini-Ulpiana,
Lepenci-Liria,
Kizhnicë:Kosova (P) – R.Sadiku,
LIGA E DYTE, GRUPI A Java e 23:
E SHTUNË, 10.5.2014 nga ora 16.00
Artakolli – Lufetari 1-2
 
E DIEL, 11.5.2014 nga ora 16.00
Rahoveci – Lugu Baranit
Behari – 18 Korriku
Minatori – Liria M
Opoja – Besa
 
E HENE, 12.5.2014 nga ora 16.00
Vicianumi – Drini
Rilindja e Kos. Pushon,
 
LIGA E DYTE, GRUPI B Java e 23:
E SHTUNË, 10.5.2014 nga ora 16.00
Kamenica – Vllaznia 2-1
 
E DIEL, 11.5.2014 nga ora 16.00
Vitia – Gallaksia
Beselidhja – Vjosa
Studenti – Tefik Canga
 
E HENE, 12.5.2014 nga ora 16.00
Bashkimi – Rina
Kastrioti – Ardhmeria
Kaolini pushon,
 
Raiffeisen SUPERLIGA JUNIORET, Java e 25-të:
E SHTUNË, 10.5.2014 nga ora 11.00
Besa- Rilindja ( nuk eshte zhvilluar)
Kosova (V) – Drenica 1-0
Trepca 89 – Prishtina 0-0
 
E DIEL, 11.5.2014 nga ora 11.00
Vellaznimi – Drita
Llapi – Gjilani
Fushe Kosova – Feronikeli
Ramiz Sadiku – Flamurtari
2 Korriku pushon,
LIGA E PARË JUNIORET, Java e 17:
E SHTUNË, 10.5.2014 nga ora 11.00
Gjakova – Bardhi 0-0
Trepca – Prizrenspor (nuk eshte zhvilluar)
 
E DIEL, 11.5.2014 nga ora 11.00
KEK-u – Lepenci
Ferizaj, Liria dhe Hajvalia pushojnë