9 mars, 2020 – Sot janë zhvilluar tri ndeshjet e fundit të javës së 22-të në Ipko Superligë. Flamurtari ka shënuar fitore tejet të rëndësishme në garën për mbetje në elitë para tifozëve të vet. Kuqezinjtë kanë mposhtur liderin e renditjes, Ballkanin, me rezultat 2:1. Golat për Flamurtarin i shënuan Bashkim Shala dhe Veton Kabashi, derisa golin e vetëm për skuadrën nga Suhareka e shënoi Mirlind Daku. Pas epilogut të kësaj ndeshje gara për titull, por edhe ajo për mbijetesë bëhet tejet interesante. Fitore para tifozëve të vet ka realizuar edhe Feronikeli që e ka mposhtur Vushtrrinë, me rezultat 2:0. Golat për skuadrën nga Drenasi i shënuan Ilir Berisha dhe Mevlan Zeka. Ndërkohë, Drenica ka shënuar fitore si mysafire ndaj Dukagjinit në Klinë, me shifrat 3:1. Të parët në epërsi kaluan vendasit me golin e Granit Arifajt, por Argjent Mustafa me dy gola dhe Flamur Muleci me një gol përmbysën shifrat e këtij takimi.

Orari për fazën e tretë të garave

Java 23

1.Ballkani – 7.Drenica
2. Drita – 8. Flamurtari
3. Gjilani – 9. Trepça ‘89
4. Prishtina – 10. Ferizaj
5. Feronikeli – 11. Vushtrria
6. Llapi – 12. Dukagjini

Java 24
6. Llapi – 7. Drenica
12. Dukagjini – 5. Feronikeli
11. Vushtrria – 4.Prishtina
10. Ferizaj  – 3.Gjilani
9. Trepça ’89 – 2.Drita
8. Flamurtari – 1.Ballkani

Java 25

7. Drenica –  8.Flamurtari
1. Ballkani – 9.Trepça ‘89
2. Drita – 10.Ferizaj
3. Gjilani – 11. Vushtrria
4. Prishtina – 12. Dukagjini
5. Feronikeli – 6. Llapi

Java 26

5. Feronikeli – 7. Drenica
6. Llapi – 4. Prishtina
12.  Dukagjini – 3. Gjilani
11. Vushtrria – 2. Drita
10. Ferizaj – 1. Ballkani
9. Trepça ‘89 – 8.Flamurtari

Java 27

7. Drenica – 9. Trepça ‘89
8. Flamurtari – 10. Ferizaj
1. Ballkani – 11.Vushtrria
2.  Drita – 12. Dukagjini
3. Gjilani – 6. Llapi
4. Prishtina – 5. Feronikeli

Java 28

4. Prishtina – 7. Drenica
5. Feronikeli 3. Gjilani
6. Llapi – 2. Drita
12. Dukagjini – 1.Ballkani
11. Vushtrria – 8. Flamurtari
10. Ferizaj – 9. Trepça ‘89

Java 29

 1. Drenica – 10. Ferizaj
  9. Trepça ’89 – 11. Vushtrria
  8. Flamurtari – 12. Dukagjini
  1. Ballkani – 6.Llapi
  2. Drita – 5. Feronikei
  3. Gjilani – 4.Prishtina

  Java 30

  3. Gjilani – 7. Drenica
  4. Prishtina – 2.Drita
  5. Feronikeli – 1.Ballkani
  6. Llapi – 8.Flamurtari
  12. Dukagjini – 9. Trepça ‘89
  11. Vushtrria – 10. Ferizaj

  Java 31

  7. Drenica – 11.Vushtrria
  10. Ferizaj – 12. Dukagjini
  9. Trepça ’89 – 6.Llapi
  8. Flamurtari – 5.Feronikeli
  1. Ballkani – 4.Prishtina
  2. Drita – 3.Gjilani

  Java 32

  2. Drita – 7.Drenica
  3. Gjilani – 1.Ballkani
  4. Prishtina – 8.Flamurtari
  5. Feronikeli – 9. Trepça ‘89
  6. Llapi – 10. Ferizaj
  12. Dukagjini – 11. Vushtrria

  Java 33

  7. Drenica – 12. Dukagjini
  11. Vushtrria – 6.Llapi
  10. Ferizaj – 5.Feronikeli
  9. Trepça ’89 – 4.Prishtina
  8. Flamurtari – 3. Gjilani
  1. Ballkani – 2. Drita