21 janar, 2023 – Kombëtarja e Kosovës U19 ka kaluar në “Main Round” për kualifikimet e Kampionatit Evropian “Poreçi 2023” në futsall. Pas barazimit 3:3 me Gjermaninë në ndeshjen e parë, Dardanët e drejtuar nga Suad Keçi kanë shënuar fitore kundër Maqedonisë së Veriut, me rezultat 6:3, në ndeshjen e zhvilluar në Shkup. Ky duel solli lojë tejet interesante dhe dramatike, sidomos në pjesën e dytë. Në 20 minutat e para ishte ekipi i Maqedonisë së Veriut që u tregua më efikas, duke realizuar dy herë. Shifrat i zhbllokoi Jusuf Josifovski, në minutën e 9-të, derisa epërsinë në 2:0 e shtoi Igor Skeoarovski, në minutën e 18-të. Megjithatë, në pjesën e dytë Dardanët paten paraqitje të shkëlqyeshme, duke përmbysur rezultatin me golat dy gola të Blend Krasniqit (29’ e 31’) dhe nga një gol të Jetnor Kabashit (21’) dhe Ideal Abdullahut (32’). Vendasit arritën ta ngushtojnë epërsinë në minutën e 34-t nga penalltia përmes Bojan Janev 34′, mirëpo festën e Dardanëve e konfirmuan Jetnor Kabashi, me golin e tij të dytë, në minutën e 37-të dhe Blend Bajraktari me golin e minutës së 39-të, duke vendosur rezultatin përfundimtar 6:3. Kësisoj, Kosova U19 prej 21 deri më 26 mars do t’i luajë ndeshjet kualifikuese të fazës ‘Main Round’, ku në Grupin 3, krahas Portugalisë nikoqire janë edhe Sllovakia dhe Bjellorusia.

Deklarata e përzgjedhësit Suad Keçi:
Duke qenë se ndeshja e sotme ishte përcaktuese se kush do të vazhdonte rrugën në kualifikimet e Kampionatit Evropian 2023, si për ne ashtu edhe për Maqedoninë e Veriut ishte një finale e madhe. Edhe në pjesën e parë kemi qenë më të mirë, pasi kishim shumë raste, por rezultati nuk ishte në favor tonin. Megjithatë, në pjesën e dytë djelmoshat tanë treguan karakter dhe moral të lartë, duke e përmbysur rezultatin. I falënderoj djelmoshat për angazhimin dhe përqendrimin që e patën në 20 minutat e dytë të ndeshjes. Këta djelmosha e merituan kualifikimin. Kjo është një arritje e madhe për ne, duke pasur parasysh se Kosova për herë të parë do të jetë pjesë e fazës ‘Main Round’ për këtë grupmoshë. Dua të falënderoj edhe stafin tim dhe pjesën tjetër të ekspeditës së Kombëtares, ngase bashkërisht kemi punuar për t’ia arritur këtij qëllimi.