gjilani-drenica10 shtator, 2016 – Sot janë zhvilluar dy ndeshje në kuadër të javës së 4-t në Vala Superligë. Gjilani ka shijuar fitoren e tretë në këtë edicion, duke e mposhtur para tifozëve të vet Drenicën, me rezultat 2:0. Të dy golat gjilanasit i shënuan në pjesën e parë dhe atë brenda tre minutash. Berat Ahmetit zhbllokoi shifrat në minutën e 26-të pas asistimit të Gëzim Rusit, derisa Betim Haxhimusa në minutën e 29-të vulosi fitoren e Gjilanit. Në ndeshjen tjetër, ku u ballafaquan skuadrat e vetme pa fitore në këtë edicion, Hajvalia dhe Trepça, nuk pati fitues, pasi sfida u mbyll 1:1. Hajvalia ishte shumë afër ta shijojë fitoren, pasi kishte epërsi me golin e realizuar nga Mirlind Daka (45′) deri në sekondat e fundit të ndeshjes, por tri pikë vendasve ia mohoi Hasan Hyseni, i cili shënoi në minutën e katërt shtesë, duke siguruar njëherësh pikën e parë për Trepçën në këtë edicion.

Vala Superliga – Java e 4-t
Gjilani – Drenica                                       2-0
Hajvalia  – Trepça                                     1-1
Liga e Parë – Java 3-të,
Istogu – 2-Korriku                                        2-4
KEK-u – Vellaznimi                                       1-1
Fushë Kosova – Vllaznia (P)                                1-0
Ballkani – Kosova (P)                                   2-1
Rahoveci – Vitia                                           0-0
Ulpiana – Ramiz Sadiku                                       0-2
Liga e Dytë – Java e 2-të Grupi A
Ujvara – Onix Banja                                      0-3
Liga e 2-të – Java e 2-të Grupi B
Xërxa – Vjosa                                               4-0
Superliga Juniorët – Java e 2-të
Liria – Ramiz Sadiku                                        2-1
Drenica – Vëllaznimi                                  1-0
Llapi – KEK-u                                            1-3
Gjakova  – Flamurtari                                 2-1
Prishtina – Vushtrria                                   4-0
Liga e e Kadetëve – Java e 1-rë
Gjilani – Liria                                             0-2
Llapi – Trepça                                (nuk u zhvillua)
Drenica – Besa                                           3-4