8 janar, 2020 – Ekspedita e Kombëtares së Kosovës ka arritur në Doha të Katarit dhe është akomoduar në hotelin “The Westin”. 16 futbollistët e Kombëtares që kanë udhëtuar nga Shkupi në Doha me pjesën tjetër të stafit, janë pritur në hotel nga përzgjedhësi Bernard Challandes dhe futbollistët e tjerë që kishin ardhur nga vendet evropiane. Ndërkohë, menjëherë pas darkës përzgjedhësi Challandes e ka mbajtur një takim me futbollistët, të cilëve ua ka shpjeguar rëndësinë e të qenit pjesë e Kombëtares, si dhe ua ka bërë të ditur agjendën e këtij grumbullimi. Stërvitjen e parë Dardanët do ta zhvillojnë nesër, derisa ndeshja miqësore kundër Suedisë do të luhet më 12 janar.