27 tetor, 2019 – Njëra ndër ndeshjet më të forta dhe më cilësore në  rrethin e dytë të kualifikimeve për Botërorin 2020 në futsall, ishte përballja e djemve të Kosovës me Slloveninë, ani pse në fund humbën me rezultat të thellë, 1:7. Futbollistët tanë në pjesën e parë ishin mbizotërues në terren, kaluan në epërsi qysh në minutën e 3-të të takimit dhe në vazhdim krijuan disa raste të qindpërqindta po pa kurorëzim .Njëherë goditën edhe shtyllën. Sllovenëve në këtë pjesë asgjë nuk u shkonte përdore deri në minutën e 18-të kur Osredkar  barazoi shifrat nga një gjysmërasti dhe me këtë rezultat u përmbyllë pjesa e parë. Në pjesën e dytë ndodhi rizgjimi i plotë i sllovenëve, të cilët kaluan në epërsi duke shënuar  edhe 6 herë. Edhe në këtë pjesë futbollistët tanë u orvatën të bëjnë diçka më shumë, por përballë patën një skuadër të përgatitur mjaft mirë fizikisht dhe me teknikë të përsosur, gjë që edhe shënuan fitore bindëse. Kësisoj, Kombëtarja e Kosovës në futsall i mbylli këto kualifikime me dy humbje dhe një fitore. Dardanët humbën nga Ukraina në ndeshjen e parë (1:7), shënuan fitore ndaj Maqedonisë së Veriut (7:5) dhe sonte pësuan humbje nga Sllovenia (1:7), duke e përfunduar ëndrrën e Botërorit në rrethin e dytë kualifikues. Pas ndeshjes, përzgjedhësi Ramadan Cimili deklaroi: “I përgëzoj futbollistët për angazhim . Në pjesën e parë ishim më të mirë, por nuk arritëm t’i konkretizojmë gjithë ato raste. Pjesa e dytë u takoi sllovenëve, ndonëse edhe në këtë pjesë patëm disa raste. Të gjitha ekipet ishin të forta dhe neve na mbetet të punojmë më shumë për të ardhmen”.


Kosova – Sllovenia 1:7  (1:1)
Qendra sportive “Jane Sandanski”  “ Shkup.
Shikues: 400
Gjyqtarë: Julien Lang(Fra), Daniel Matkoviç(Sui) e Marc Birkett(Eng).
Shënues: Maxharaj(3.33) për Kos. e Osredkar(18.38, 27.25), Çujec(23.00 E 36.00),  Mordej(25.23),Çeh(34.20 p) e Turk(39.1) për Sllo.

Kosova: Prenqi, Qerimi, Krasniqi, Alaj e Rukovci( 5 e parë): Ramadani, Topilla,  Paqarizi, Hyseni, Dervishaj, Gjinovci, Krasniqi e Mazreku.

Sllovenia: Pushkar, Hozjan ,, Çujec, Osredkar, Fidershek, (5 e parë), Lovrençiç, , Zajc, Koren, Turk, Bukovec, R. Mordej ,Dushçak, Çeh, Fetiç.