07 tetor – Kombëtarja e Kosovës U-17 sot udhëtoi për në Hungari, ku do të marrë pjesë në ndeshjet para kualifikuese për kampionatin evropian Anglia 2018. Kosova është në grup me Hungarinë, Uellsin dhe Holandën. Para nisjes, përzgjedhësi Besnik Kollari u shpreh:” Jemi të vetëdijshëm se kemi në grup jashtëzakonisht të fortë, me skuadra cilësore siç është Holanda e Hungaria, por kjo nuk do të thotë se do të dorëzohemi paraprakisht.  Jemi munduar të mbledhim një grup më të mirë të mundshëm të futbollistëve në këto momente si dhe jemi përgatitë aq sa kemi mundur.”.
Lista e ekspeditës

 1. Auron Hoxha(Trepça 89)
 2. Dorant Ahmetaj (FC Prishtina)
 3. Dionis Marovci (FC St. Gallen)
 4. Robert Rrahmani ( Trepça 89)
 5. Leard Sadriu (Ferizaj)
 6. Hajdin Salihu Sh. f MK)
 7. Dorian Osmanollaj (Frortuna Duzeldorf)
 8. Arian Berisha (Borussia Dortmund)
 9. Endrit Demolli (KF Flamurtari)
 10. Blendi Morina (KF Besa)
 11. Endrit Aliaj (FC Dietekon Cyrih)
 12. Florian Hysenaj (Laussane –Zvicer)
 13. Valon Zumberi (HSV Hamburg)
 14. Leonardo Uka (GSC Grasshoprs)
 15. Gentrit Oluuri (KF 2 Korriku)
 16. Adonis Aliu (2 Korriku)
 17. Qënxdxrim Zyba (FC Prishtina)
 18. Muhamet Hyseni (ShF MK)
 19. Albin Prapashtica (2 Korriku)
 20. Bajrush Osmani (HSC Hombrucher)

Përzgjedhës: Besnik Kollari
Trajneri: Fadil Berisha
Trajneri i portierëve: Bahri Berisha
Mjeku: Gëzim Murseli
Fizioterapeuti: Gëzim Zogu
Menaxheri i ekipit: Rinor Havolli