3 prill, 2018 – Kombëtarja U-17, sot ka udhëtuar në Irlandën Veriore, ku do të marrë pjesë në turneun zhvillimor që mbahet nën përkujdesjen e UEFA-s për grupmoshat U-16 (U-16 Develompent Tournament”). Edhe vitin e kaluar Kosova ishte pjesëmarrëse e këtij turneu dhe ky është i dyti i një formati të tillë, që ka për qëllim zhvillimin e futbollit te grupmosha U-16 dhe zhvillimin e tyre të gjithëmbarshëm. Para nisjes në aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari”, përzgjedhësi i Kombëtares U-17, z. Besnik Kollari, u shpreh: “Ky është një turne jashtëzakonisht i mirëseardhur e në veçanti për neve si Kosovë, që ka për qëllim zhvillimin e grupmoshave U-16. Ne do ta shfrytëzojmë këtë turne maksimalisht jo vetëm për të bërë një paraqitje të mirë dinjitoze, përballë Kombëtareve me përvojë siç është Irlanda Veriore, Ishujt Faroe dhe ajo e Luksemburgut, por do të jetë një test i mirë për të gjithë futbollistët e rinj si këta nga Kosova ashtu edhe ata që aktualisht luajnë për skuadrat evropiane, për të parë nivelin e zhvillimit të tyre sikur edhe për të fituar përvojën e duhur. Kemi një grup të mirë të futbollistëve ndaj pres zhvillime poztive”. Ne këtë turne Kombëtarja do të zhvillojë tri ndeshje. Kështu, ndeshjen e parë më 4 prill do të luajë kundër Irlandës Veriore, më 6 prill kundër Ishujve Faroe dhe më 8 prill kundër Luksemburgut.

Ekspedita e udhëtuesve
Mirsad Çollaku, anëtar i KE të FFK-së
Besnik Kollari, përzgjedhës
Fadil Berisha, nd. trajner
Bahri Berisha, trajner i portierëve
Gëzim  Murseli, mjek
Gezim Zogu, fizioterapeut
Genc Mustafa, Menaxheri i ekipit
Taulant Ahmeti, menaxher i pajisjeve
Futbollistët

 1. Butrint Bulliqi (25.08.2002) 2 Korriku (Portier)
  2. Erdin Dushi (07.10.2002) FC El Clasico
  3. Hajdin Salihu (18.01.2002 )Kurda (Kapiten)
  4. Lekë Demjaha (04.03.2002) KF Fushë Kosova (Portier)
  5. Leorant Marmullaku (24.09.2002) KF Dukagjini
  6. Leuart Avdyli (14.04.2002) Kurda
  7. Milot Avdyli (28.07.2002) Kurda
  8. Oltion Bilalli (03.01.2002) KF Beselidhja
  9. Taulant Kicmari (23.03.2002) 2 Korriku
  10. Valon Azemi (20.01.2002) Kurda
  11. Veton Tusha (29.12.2002) FK Vardar
  12. Ardi Ajdini (04.11.2002) 2 Korriku
  13. Andi Janjeva (11.10.2002) Watford FC
  14. Adrion Pajaziti (16.11.2002) Fulham FC
  15. Florind Lokaj (08.06.2002) Valarenga
  16. Bleron Krasniqi (18.05.2002) Schalke 04
  17. Doader Mala (19.11.2002) TSV 1860 Munchen
  18. Edin Huseini (07.01.2002) TSV 1860 Munchen
  19. Valdrin Konjuhi (23.07.2002) TSV 1860 Munchen
  20. Valon Zumberi (24.11.2002) HSV Hamburg