20 mars, 2019 – Pasi kaloi rrethin e parë të garave kualifikuese për Evropianin 2019, duke mundur në tetor Zvicrën me rezultat 1:0 , nikoqirin Qipron me 1:0 dhe duke pësuar humbje 1:2 nga Skocia, Kombëtarja  U17, u kualifikua për rrethin elitë, ndaj sot ekspedita e Kombëtares së kësaj grupmoshe ka udhëtuar drejt Zvicrës për sfidat e radhës për kualifikimet në Evropian. Garat do të zhvillohen në Nyon, ndërkaq Kosova do të ketë përballë Ukrainën, Spanjën dhe Greqinë. Para udhëtimit përzgjedhësi i Kombëtares U17, Besnik Kollari u shpreh: “Jemi plotësisht të vetëdijshëm se rrethi elitë është një tjetër nivel më i lartë i garave, por kjo nuk do të thotë se ne udhëtojmë me flamur të bardhë. Përkundrazi, djemtë janë të gatshëm të japin më të mirën e mundshme dhe në çdo ndeshje do të hyjmë me seriozitetin maksimal për rezultate të mira. Nuk ka skuadër të pamposhtur, secila ka anët pozitive dhe dobësitë e saja, ndaj ne do të përpiqemi me përkushtimin më të madh të arrijmë sa më lartë dhe më mirë”.

Nga aeroporti ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë, Kombëtarja U17 udhëton me 7 futbollistë, stafin dhe shtabin teknik, ndërkaq 13 futbollistët do të bashkëngjitën në Zvicër.

 

Ndeshjet e Kombëtares U17
25 mars         Kosova – Ukraina  11.00
28 mars         Spanja – Kosova     14.00
31 mars         Greqia – Kosova     14.00

Ekspedita e udhëtuesve
Mirsad Çollaku anëtar i KE
Predrag Joviç, nënkryetar i KE
Artan Govori, drejtor i ekipeve kombëtare
Genc Mustafa, Menaxher i ekipit
Fazli Berisha, media
Ramiz Krasniqi, përzgjedhës i Kombëtares U19
Taulant Ahmeti, menaxher i pajisjeve

Shtabi teknik
Besnik  Kollari, përzgjedhës
Fadil Berisha, trajner
Bahri  Berisha, trajner i portierëve

Ekipi mjekësor
Nysret Imeri, fizioterapeut
Gëzim Zogu, fizioterapeut

 

Futbollistët:

 1. David  Nreca             SG SonnenhofGrosaspach (Gjermani)
 2. Riad Bytyqi                        SH.F  Rroni (Kosova)
 3. Shpëtim Hasani           MSV Duisburg(Gjermani)
 4. Erdin Dushi             F.C .Prishtina(Kosova)
 5. Valon Zumberi       Hamburger SV (Gjermani)
 6. Rigon Spahiu          VfB Stuttgart (Gjermani)
 7. Leuart Avdyli           SH.f  MK(Kosova)
 8. Argjend Pacolli            Roda JC (Holand)
 9. Leorant Marmullaku K.f.Dukagjini (Kosova)
 10. Altin Kryeziu          NK Triglav(Slloveni)
 11. Florind   Lokaj              Valarenga FB (Norvegji)
 12. Luan  Ljatifi              FC Monthey(Zvicer)
 13. Muhamed   Bekaj              TSV Munchen1860 (Gjermani)
 14. Dion  Berisha           FC Augsburg (Gjermani)
 15. Oltion            Bilalli               Sh.f.Beslidhja (Kosova)
 16. Florian Haxha             Hertha BSC  (Gjermani)
 17. Edin           Huseini            TSV Munchen1860  (Gjermani)
 18. Milot Avdyli           SH.f  MK   (Kosova)
 19. Fisnik Asllani           FC Union Berlin (Gjermani)
 20. Veton Tusha            FK Vardar (Maqedonia)