30 nëntor, 2023 – Kombëtarja e Kosovës ka shënuar suksesin më të madh në renditjen e FIFA-s që nga anëtarësimi në familjen e futbollit botëror në vitin 2016. Pas tri ndeshjeve të zhvilluara në muajin nëntor, ku morën një fitore ndaj Izraelit, një barazim ndaj Zvicrës dhe një humbje ndaj Bjellorusisë, Dardanët kanë arritur të pozicionohen në pozitën e 101-të, që është renditja më e mirë në FIFA ndonjëherë. Kosova në shtator ishte në pozitën e 111-të, derisa në tetor në pozitën e 105-të.