6 shtator, 2020 – Kombëtarja e Kosovës ka pësuar humbje në ndeshjen e dytë në kuadër të Grupit 3 të Ligës C në Ligën e Kombeve. Dardanët janë mundur në stadiumin “Fadil Vokrri” nga ish-kampionia e Evropës, Greqia, me rezultat 2:1. Dy gola të pësuar në fillim të secilës pjesë ia kanë vështirësuar dukshëm punët futbollistëve tanë për të bërë diçka më shumë në këtë ndeshje. Në fakt, gjithçka nisi keq për Dardanët, të cilët qysh në minutën e 3-të pësuan gol. Ishte Dimitrios Limnios i cili shënoi në portën tonë pas dy gjuajtjeve. Fillimisht gjuajtjen e tij e priti Ujkani, por topin e dëbuar e shfrytëzoi sërish Limnios për ta çuar në rrjetë. Në vazhdim Dardanët e kontrolluan plotësisht lojën, derisa rastin më të mirë për të shënuar e pati Arbër Zeneli, në minutën e 11-të, që doli para portierit grek, por ky i fundit e devijoi gjuajtjen e tij. Edhe pjesa e dytë nisi keq për ekipin tonë që pësoi golin e dytë në minutën e 51-të pas një pakujdesie në mbrojtje, ku realizator ishte Dimitris Siovas. Pas pësimit të këtij goli Challandes bëri tri zëvendësime, duke inkuadruar në lojë Bernard Berishën, Florent Hasanin dhe Anel Rashkajn, të cilat i dhanë frymë lojës së Dardanëve. Megjithatë, goli erdhi shumë vonë për të bërë ndryshim në epilogun e ndeshjes. Në fakt, ishte minuta e 82-të kur Bernad Berisha shënoi një supergol nga brendësia e zonës me gjuajtje akrobatike, duke i dhënë zemër skuadrës për ta kërkuar edhe golin e barazimit, por i cili fatkeqësisht nuk erdhi dhe kësisoj ndeshja u mbyll, me rezultat 1:2.

Para ndeshjes nënkryetari Bakir Burri dhe sekretari i përgjithshëm Eroll Salihu si zakonisht kanë shkëmbyer dhuratat me sekretarin e përgjithshëm të Federatës greke, Alexandros Dedes. Ata i dëshiruan mirëseardhje ekspeditës greke në Kosovë, duke shpresuar se bashkëpunimi ndërmjet dy federatave do të rritet në të ardhmen.