3 maj, 2022 – Kombëtarja e Kosovës U16 në konkurrencën e vajzave ka shënuar fitore në ndeshjen e parë në kuadër të turneut zhvillimor të UEFA-s që po mbahet në Durrës. Dardanet e reja arritën të shënojnë fitore bindëse ndaj Kazakistanit, me rezultat 3:0. Vashat e drejtuara nga Kushtrim Munishi patën paraqitje shumë të mirë dhe e dominuan ndeshjen gjatë tërë kohës dhe për asnjë moment nuk e vurën në pikëpyetje fitoren në këtë takim. Rezultatin e zhbllokoi Ema Kërqota, në minutën e 7-të, derisa dy golat e tjerë i realizoi Bardha Mahmuti, në minutat 14 dhe 74. Ndeshjen e radhës Kosova e zhvillon pas dy ditësh kundër Shqipërisë, derisa këtë turne e mbyll me ndeshjen kundër Malit të Zi, që luhet më 8 maj. Ky turne do t’i shërbejë përzgjedhësit Munishi si parapërgatitje për kualifikimet e tetorit për Kampionatin Evropian 2022 me gjeneratën U17.