liria-gjilaniSkuadra e Lirisë ka shënuar fitoren e tretë në këtë edicion të Raiffeisen Superligës. Prizrenasit, të mërkurën, në kuadër të javës së 13-të, para tifozëve të vet në stadiumin “Përparim Thaçi”, e kanë mposhtur Gjilanin, me rezultat 1:0. Për gjilanasit kjo ishte humbja e dytë radhazi, pasi tri ditë më herët u mposhtën nga rivalja e qytetit, Drita. Që nga fillimi i ndeshjes futbollistët e Lirisë u treguan më të mirë dhe më këmbëngulës për fitore. Në minutën e 34-t Dardan Rogova pati mundësi shumë të mirë, por nga brendësia e zonës gjuajti pranë shtyllës së portës gjilanase, ndërsa nëntë minuta më vonë edhe Blendi Memaj pati rast të mirë, por gjuajtja e tij nuk shkoi në kuadratin e portës. Ndërkohë, shifrat u zhbllokuan në minutën e 45-të, kur Florim Bërbatovci shënoi nga penalltia. Edhe në pjesën e dytë Liria u shfaq më e mirë dhe pati disa mundësi shumë të mira, ndër të cilat duhet veçuar atë të minutës së 89-të, kur Florim Bërbatovci nga afërsia e qëlloi tërthorësen e portës mysafire.

Vushtrria ka pësuar humbjen e pestë me radhë. Ekipi bardh e kaltër kësaj radhe ka humbur në shtëpi nga Besa e Pejës me rezultat 0:1. Fitoren pejanëve ua ka siguruar Kastriot Rexhën në minutën e 29-të. Pas kësaj humbje, Vushtrria mbetet në kuotën e 12 pikëve, derisa Besa tani ka tubuar 20 pikë.

Hajvalia ka shënuar një fitore të rëndësishme në garë për titullin e kampionit në Superligë. Ekipi i Ismet Munizhit e ka mposhtur Drenicën në Skenderaj me rezultat 1:3.
Golat për Hajvalinë i kanë realizuar Liridon Leci (59), Gëzim Gashi (84) dhe Azem Ahmeti (88). Kurse, për ekipin kuqezi ka shënuar Taulant Dajaku (61).
Pas kësaj fitore, Hajvalia është ngjitur në kuotën e 22 pikëve, derisa Drenica mbetet me 16 pikë të tubuara.
Prishtina më në fund ka gjetur fitoren. Ekipi bardh e kaltër e ka mposhtur Istogun me rezultat minimal 1:0. Golin e fitores për Prishtinën e ka realizuar Shend Kelmendi në minutën e 72-të. Pas kësaj fitore, Prishtina është ngjitur në kuotën e 14 pikëve, derisa Istogu mbetet i fundit me vetëm 8 pikë.
 
RaiffeisenSuperliga : Java e 13-te

E marte : 03.11.2015
Trepça-89 – Llapi                1-2
.
E merkure  04.11.2015
Liria – Gjilani                        1-0
Vushtrria – Besa                   0-1
Drenica – Hajvalia                 1-3
Prishtina – Istogu                  1-0
.
E enjte  05.11.2015
Drita – Feronikeli               (SSK Ora 13.00)
.
Liga e 1-re : Java e 12-te :  Te gjitha takimet zhvillohen ne Ora 14.00
E merkure 04.11.2015 ora 14.00
Trepça – Luftetari                      6-1
Vellaznimi – Behari                    7-1
KEK-u – Kosova (P)                    5-0
F-Kosova – Ferizaj                     0-0
Ballkani – Flamurtari                   0-0
R-Sadiku – Dukagjini                   1-1
2 Korriku – Rahoveci                   4-0
Vllaznia (P) – Vitia                       0-0