19 mars, 2018 – Kombëtarja e Kosovës do t’i luajë dy ndeshje miqësore në Francë në datat e lira të FIFA-s. Më 24 mars, Kosova do të ballafaqohet me Madagaskarin, kurse më 27 mars do të luajë kundër Burkina Fasos. Në këto dy ndeshje do ta bëjë debutimin në krye të kombëtares së Kosovës, përzgjedhësi i ri, Bernard Challandes, i cili për këto dy ndeshje ka ftuar 23 futbollistë, e ku për herë të parë janë përfshirë disa futbollistë të rinj, ndërkohë Valon Berisha dhe Besar Halimi do të mungojnë për shkak të lëndimeve.
Lista e futbollistëve për ndeshjet miqësore Kosovë – Madagaskar dhe Kosovë – Burkina Faso
Portierë:
Samir Ujkani (UC Cremonese)
Bledar Hajdini (KF Trepça’89)
Faton Maloku (KF Feronikeli)
 
Mbrojtës
Amir Rrahmani (GNK Dinamo Zagreb)
Leart Paqarada (SV Sandhausen)
Mërgim Vojvoda (R.Mouscron)
Ardin Dallku (FC VOrskla Poltava)
Fidan Aliti (KS SKënderbeu)
Lirim Kastrati (AS Roma U21)
Benjamin Kololli (FC Laussane)
Alban Pnishi (Grasshoper)
 
Mesfushorë
Hekuran Kryeziu (FC Luzern)
Idriz Voca (FC Luzern)
Herolind Shala (Lyngby Boldklub)
Gjelbrim Taipi (Grasshoper)
Edon Zhegrova (KRC Genk)
Arbër Zeneli (FC Herenven)
Bernard Berisha (FC Akhmat)
Bersant Celina (Ipswich Town FC)
Milot Rashica (SV Werder Bremen)
 
Sulmues
Elbasan Rashani (Odds BK)
Atdhe Nuhiu (Sheffield Wendesday)
Vedat Muriqi (Caykur Rizespor)