21 gusht, 2020 – Presidenti Agim Ademi ka uruar Gjilanin për debutimin e suksesshëm në garat evropiane, ku ka nënvizuar vështirësitë që ka kaluar skuadra jonë për shkak të testeve për Covid-19. Nënkampioni ynë, sonte, në San Marino e mposhti Tre Pennen, me rezultat 3:1, duke kaluar në rrethin e parë kualifikues në Europa League.

“Shumë stres e peripeci për ditë të tëra, por në fund gjithçka shpërblehet me debutim të suksesshëm të Gjilanit në Europa League. Përgëzoj futbollistët, stafin teknik, drejtuesit e klubit dhe ‘Skifterat’ për fitoren e parë evropiane kundër skuadrës Tre Penne nga San Marino (3:1) dhe kualifikimin në rrethin e parë të kësaj gare. Përpara me guxim e besim për sukses edhe në ndeshjen e ardhshme kundër Apoel Nikosia në stadiumin tonë mitik ‘Fadil Vokrri’!”, ka shkruar presidenti Ademi në mesazhin e tij të urimit për gjilanasit.