23 maj, 2019 – Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka pritur sot në selinë e tij drejtuesit e tri klubeve të cilat këtë edicion e kanë mbyllur me sukses, duke u promovuar në një rang më të lartë të garave, e ku të pranishëm ishin edhe nënkryetarët Bakir Burri e Agim Dibrani, si dhe anëtarët e KE të FFK-së, Luan Vokshi e Xhelal Broja. Me këtë rast, presidenti Ademi në emër të KE të FFK-së ka përgëzuar kryetarin e KF “Vushtrria”, Naser Imerin për shpalljen kampion në Ligën e Parë si dhe përfaqësuesin e KF “Dukagjini” Fabian Veseli për inkuadrim në IPKO Superligë për edicionin e ardhshëm, duke iu uruar suksese dhe organizim edhe më të mirë në edicionin e ri në elitë, derisa përfaqësuesin e KF “Ujëvara e Malishevës” Kastriot Kafexhollin e ka përgëzuar për promovim në Ligën e Parë.