19 tetor, 2023 – Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino e ka uruar presidentin Agim Ademi, me rastin e ditëlindjes së tij të 62-të. Përmes një telegrami, i pari i futbollit botëror e ka falënderuar përzemërsisht presidentin Ademi për besimin, përkushtimin, kontributin dhe mbështetjen e tij për zhvillimin e futbollit dhe promovimin e vlerave të tij në Kosovë.
“Qoftë kjo ditë e veçantë e mbushur me lumturi dhe le të vazhdojmë të punojmë së bashku për të ardhmen e lojës së bukur që na bashkon të gjithëve”, ka shkruar ndër të tjera Infantino në letrën drejtuar presidentit Ademi.