screenshot_20161012-15031112 tetor, 2016 – Sot janë zhvilluar pesë ndeshje në kuadër të javës së 8-të në Vala Superligë. Skuadra kryesuese e renditjes deri këtë javë, Prishtina, ka barazuar pa gola në stadiumin “Bajram Aliu” në Skenderaj kundër Drenicës. Për Prishtinën ky është barazimi i dytë në këtë edicion, derisa ende mbetet skuadra e vetme pa humbje. Barazimin e Prishtinës e ka shfrytëzuar Trepça’89, e cila para tifozëve të vet në stadiumin “Riza Lushta” në Mitrovicë, e ka mposhtur me vështirësi Hajvalinë, me rezultat 1:0, duke u ngjitur në pozitën e parë, me 21 pikë, një më shumë se Prishtina. Golin e fitores për Trepçën’89 e shënoi John John, në minutën e 72-të. Fitore para tifozëve të vet ka realizuar Besa, e cila e ka mposhtur Lirinë, me rezultat 2:0. Golat për pejanët i shënuan Leart Emini (32’) dhe Fatih Karahoda (80’). Ndërkohë, Llapi ka realizuar fitore të rëndësishme si mysafir, duke e befasuar Gjilanin, me rezultat 1:0. Golin e vetëm të kësaj sfide e ka shënuar Florim Bërbatovci, në minutën e 17-të. Pa fitues, por me gola është mbyllur ndeshja në stadiumin “Ismet Shabani” ndërmjet Ferizajt dhe Trepçës, me shifrat 2:2. Mirsad Idrizi shënoi dygolësh për ferizajasit, kurse për ‘xehetarët’ shënuan Hyseni (40’) dhe Avdyli (79’).
 
Vala Superliga – Java e 8-të
E martë, 11.10.2016

Feronikeli – Drita                           1-0
E mërkurë, 12.10.2016
Gjilani – Llapi                                 0-1
Besa – Liria                                   2-0
Trepça ’89 – Hajvalia                       1-0
Drenica – Prishtina                          0-0
Ferizaj – Trepça                              2-2
Liga e Parë, Java e 8-të
E mërkurë, 12.10.2016
Dukagjini – Ulpiana                         5-0
Fushë Kosova – KEK-u                          0-1
Vitia – Flamurtari                           2-2
Rahoveci – Istogu                          0-1
Kosova (P) – Ramiz Sadiku                   2-1
2 Korriku – Vushtrria                       4-1
Deçani – Ballkani                           0-0
Vllaznia (P) – Vëllaznimi                 0-1
Liga e Dytë – Grupi (A) Java e 7-të
E mërkurë, 12.10.2016
Leshani – Dushkaja                       3-1
Iliria – Luftetari                              0-1
Ratkoci – Perparimi                       2-0
Onix Banja – Dukagjini                   2-1
Besa -Gryka                                 2-4
Lugu i Baranit – Behari                         3-1
Rilindja e Kosovës – Australia                  0-1
Opoja – Ujvara e Malisheves                  2-2
Liga e Dytë – Grupi (B) Java e 7-të
E mërkurë, 12.10.2016
Bashkimi (K) – Lepenci                    1-0
Vjosa – Arberia                                2-1
Tefik Çanga – Bashkimi (Gj)                   2-2
E enjte, 13.10.2016
Galaksia – Minatori
Kastrioti – Beslidhja
18 Korriku – Kaolini