drita-prishtinatetor2016
Foto nga ndeshja Drita-Prishtina (prishtinafc.com)

30 tetor, 2016 – Sot janë zhvilluar katër ndeshje në kuadër të javës së 11-të në Vala Superligën e Kosovës në futboll. Prishtina ka shënuar fitore në Gjilan, në duel me Dritën, në një ndeshje mjaft interesante, me rezultat 1:0. Prishtinasit kishin më shumë raste shënimi, por arritën të shfrytëzojnë vetëm një prej tyre dhe atë në minutën e 85-të, kur Gauthier Makenda shënoi duke e kaluar portierin Latifi, pas një asistimi të shkëlqyeshëm të Boshnjakut. Me këtë fitore Prishtina rikthehet në pozitën e dytë, me 26 pikë, katër më pak se sa liderja e renditjes, Trepçës’89. Fitore para tifozëve të vet kanë arritur Liria dhe Llapi. Liria e ka mposhtur Ferizajn, me rezultat 3:0, me golat e shënuar nga Mustafa (32’), Fetahaj (51’) dhe nigeriani Henery Ody (80’). Në anën tjetër, Llapi ka triumfuar në duel me Drenicën falë golit të Hamdi Namanit, në minutën e 75-të. Ndërkohë, dueli ndërmjet Besës dhe Gjilanit ka përfunduar pa fitues dhe pa gola. Pejanët në minutën e 63-të kishin mundësi për të shënuar nga penalltia, por gjuajtjen e Fetim Kasapit e priti Faton Maloku.
 
Vala Superliga, java e 11-të
E premte, 28.10.2016
Hajvalia – Feronikeli                   2-3
E shtunë, 29.10.2016
Trepça – Trepça ’89                     1-3
E diel, 30.10.2016
Drita –  Prishtina                          0-1
Besa – Gjiilani                             0-0
Liria – Ferizaj                              3-0
Llapi – Drenica                            1-0

Liga e Parë, java e 11-të 
E shtunë, 29.10.2016
KEK-u – Istogu                             2-1
Ballkani – Vllaznia (P)                1-0
Ramiz Sadiku – Dukagjini         0-0
Kosova (P) – 2 Korriku               1-1
Flamurtari – Deçani                    2-0
E diel, 30.10.2016
Vëllaznimi – Vitia                        1-0
Vushtrria – Fushë Kosova          1-1
Ulpiana – Rahoveci                     1-0
Liga e Dytë, Grupi  A, java e 10-të
E shtunë, 29.30.2016
Australia – Ujvara e Malishevës        2-1
E diel, 30.10.2016
Onix Banje – Iliria                         1-1
Dukagjini – Leshani                      0-1
Luftëtari – Besa                             3-1
Gryka – Përparimi                        1-0
Behari – Opoja                              2-0
E hënë, 31.10.2016
Dushkaja – Ratkoci
Rilindja e  Kosovës – Lugu i Baranit
Liga e Dytë, Grupi B, java 10-të
E diel, 29.10.2016
Minatori – Bashkimi (K)             1-1
Kaolini – Galaksia                         2-1
Arbëria – Dardana                         1-2
Xërxa – Lepenci                             0-1
18 Korriku – Tefik Çanga             0-0
Vjosa – Kastrioti                            1-0
E hënë, 31.10.2016
Besëlidhja – Kika
Bashkimi (GJ) pushon
Superliga Juniorët, java e 10-të
E shtunë, 29.10.2016
Liria – Feronikeli                          1-0
Vëllaznimi – Vushtrria                 1-3
Hajvalia – Llapi                             3-2
Prishtina – Trepça                        4-1
E diel, 30.10.2016
Trepça ’89 – Flamurtari              1-2
2 Korriku – Besa                           3-0
E hënë, 31.10.2016
Drenica – Gjakova
Ramiz Sadiku – KEK-u
Liga e Parë, juniorët, java e 7-të
E shtun, 29.10.2016
Gjilani – Fushë Kosova                4-2
E diel, 30.10.2016
Dinamo – Drita                              0-2
E hënë, 31.10.2016
New Star – Tefik Çanga
Rilindja – Ferizaj
Raiffeisen Liga Kadetet, java e 8-të
E shtunë, 29.10.2016
Trepça ’89 – Liria                            2-0
Feronikeli – Drita                            1-0
E diel, 31.10.2016
Gjilani – Llapi                                 1-4
Ferizaj – Drenica                            3-1
Hajvalia – Besa                               1-2
Prishtina – Trepça                          3-0
Liga e Femrave, java e 8-të
E shtunë, 29.10.2016
Intelektualet – Bazeli                      4-0
Dukagjini – Kosova (P)                   3-1
Ulpiana – Llapi                                 1-6
E hënë, 31.10.2016
 13 Qershori – Mitrovica