screenshot_20161120-13351620 nëntor, 2016 – Sot janë zhvilluar katër ndeshje në kuadër të javës së 15-të në Vala Superligën e Kosovës në futboll. Skuadra e Llapit ka shënuar fitore në shtëpi, duke e mposhtur lideren e deri kësaj jave, Trepçën’89, me rezultat 2:0, në stadiumin “Zahir Pajaziti” në Podujevë. Të dy golat në fitoren e llapjanëve i shënoi Berat Hyseni. Fillimisht ai i zhbllokoi shifrat në minutën e 78-të, kur shfrytëzoi një gabim të mbrojtjes mysafire, derisa rezultatin përfundimtar e vendosi në minutën e katërt shtesë, kur shënoi i papenguar nga afërsia pas asistimit të Florim Bërbatovcit. Me këtë fitore Llapi është ngjitur në pozitën e tretë, me 32 pikë dhe tashmë ka vetëm një pikë më pak se Trepça’89, përkatësisht dy më pak se Prishtina, që është lidere pas kësaj jave. Ndërkohë, skuadra kampione në fuqi, Feronikeli, ka pësuar humbje si mysafire kundër Ferizajt, me rezultat 2:0. Golat për Ferizajn u shënuan nga Elbasan Thaçi (27’) dhe Përparim Livoreka (35’-autogol). Fitore të rëndësishme ka shënuar edhe Drita, e cila e ka mundur Lirinë, në Gjilan, me rezultat 1:0, me golin e shënuar nga Gilberto Fortunato, në minutën e 67-të. Ndërkaq, fitores së parë në këtë kampionat iu gëzua Trepça, duke e mposhtur Hajvalinë, me rezultat bindës, 3:0. Golat për mitrovicasit i shënuan Blerim Berisha (17’) dhe Hasan Hyseni (42’, 72’).
screenshot_20161120-133642
Vala Superliga -Java-15-të
E shtunë
Prishtina – Besa                              2-0
Drenica – Gjilani                              1-1
E diel
Trepça-Hajvalia                              3-0
Drita – Liria                                     1-0
Ferizaj – Feronikeli                        2-0
Llapi – Trepça’89                           2-0
Liga e Parë – Java e 15-të
E shtunë
Flamurtari – KEK-u                          1-0
2 Korriku – Fushë Kosova                1-1
Ramiz Sadiku – Istogu                      1-1
E diel
Vëllaznimi – Rahoveci                      3-1
Vushtrria – Ballkani                          2-0
Vitia – Dukagjini                               2-1
Kosova (P) – Deçani                         1-0
Ulpiana – Vllaznia (P)   (nuk u zhvillua)
Liga e Dytë – Grupi (A) – Java e 14-të
E diel
Iliria – Besa                                      3-1
Onix Banje – Opoja                        3-0
Dukagjini – Përparimi                   1-2
Luftëtari – Ujvara e Malishevës   3-1
Australia – Dushkaja                      5-0
Lugu i Baranit – Leshani               2-1
Behari -Gryka                                  0-1
E hënë
Rilindja e Kosovës – Ratkoci
Liga e Dytë – Grupi (B)  – Java e- 14-të
E shtunë
Arbëria – Minatori   (nuk u zhvillua)
Besëlidhja – Xërxa                            1-5
E diel
Kaolini – Lepenci                              0-1
18 Korriku – Kika                              0-3
Vjosa – Bashkimi (K)                       0-1
E hënë
Kastrioti – Galaksia
Bashkimi (Gj) – Dardana
Tefik Çanga pushoi
Superliga Juniorët – Java e 14-të
E shtunë
Besa – Vushtrria                                 5-1
E diel
2 Korriku – Gjakova                          4-0
Drenica – Liria                                   0-1
Prishtina – Hajvalia         (nuk u zhvillua)
E hënë
Vëllaznimi – Trepça
Trepça ’89 – Feronikeli
KEK-u – Flamurtari
Ramiz Sadiku – Llapi
Raiffeisen Liga e Kadetëve, Java e-11-të
Liria – Ferizaj                                     2-1
Trepça ’89 – Prishtina                      1-0
E diel
Drita – Hajvalia                                4-0
Besa – Llapi                                       2-1
Trepça – Gjilani                                1-2
Drenica – Feronikeli                        0-1
Superliga Femrat – Java e 11-të
E shtunë
Llapi – Mitrovica                                  1-4
Hajvalia – 13 Qershori                        12-0
E diel
Bazeli – Dukagjini                                 3-5
Vizioni – Intelektualet                          0-11
E martë
Kosova (P) – Ulpiana