llapi-feronikeli16 tetor, 2016 – Tashmë në Vala Superligën e Kosovës nuk ka më skuadra të pamposhtura. Ka qenë skuadra e Trepçës’89, e cila ia ka shkaktuar humbjen e parë Prishtinës në këtë edicion, duke e mposhtur në derbin e javës së 9-të që u zhvillua në stadiumin “Agron Rama” në Obiliq, me rezultat 2:0. Hero i fitores së Trepçës’89 ishte Oto John John, i cili realizoi të golat e kësaj ndeshje në minutat 11-të e 72-të. Pas kësaj fitoreje Trepça’89 shkëputet në kreun e epërsisë me 4 pikë më shumë se Prishtina. Ndërkohë, ndeshja në Merdar ndërmjet Llapit dhe Feronikelit është ndërprerë në minutën e 68-të, pasi një tifoz I pandërgjegjshëm goditi me gurë gjyqtarin anësor, Erduan Baliqi, I cili e pati të pamundur për ta vazhduar ndeshjen. Në atë periudhë Feronikeli ishte në epërsi 3:0, me golat e shënuar nga Mendurim Hoti (33’) dhe Blerand Kurtishaj(40’ e 46’). Ndërkohë, në dy ndeshjet e tjera Drita-Ferizaj dhe Trepça-Drenica nuk pati fitues, por as gola.
Vala Superliga, java e 9-të
E shtunë
Liria -Gjilani                             1-0
Hajvalia – Besa                         0-0
E diel
Llapi – Feronikeli                     (0-3 u ndërpre në min 68)
Prishtina – Trepça’89               0-2
Drita – Ferizaj                         0-0
Trepça – Drenica                     0-0

Liga e Parë, java e 9-të
E shtunë
Istogu – Vllaznia (P)                 3-2
KEK-u – Deçani                         6-1
Ballkani – Rahoveci                  0-1
Ramiz Sadiku – 2 Korriku       2-1
Ulpiana – Fushë Kosova          3-0
E diel
Vëllaznimi – Kosova (P)           4-0
Vushtrria – Vitia                         2-1
Flamurtari – Dukagjini             1-0
Liga e Dytë, Grupi A, java e 8-të
E diel
Luftëtari  – Lugu i Baranit             3-0
Gryka – Opoja                      1-1
Australia – Përparimi             2-3
Dukagjini – Iliria                     1-1 (u ndërpre min e 70)
Dushkaja – Besa                    3-3
Behari – Leshani                    2-2
Rilindja e Kosoves – Onix Banje     0-2
Liga e Dytë, Grupi B, java e 8-të
E diel
Kaolini – Tefik Çanga               3-2
Arbëria – Lepenci               1-0
Dardana – Bashkimi (K)       0-1
Xërxa – Kika                 (nuk u zhvillua për shkak të motit të keq)
Besëlidhja – Galaksia           1-2
Vjosa – 18 Korriku              3-0
E hënë
Bashkimi (GJ) – Kastrioti
Superliga Juniorët – java e 8-të
E shtunë
Vëllaznimi – KEK-u                    3-3
E diel
Drenica – Flamurtari                   0-1
Hajvalia – Vushtrria                    2-1
Prishtina – Feronikeli                  0-0
E hënë
Trepça – Llapi
Liria – Gjakova
Ramiz Sadiku – 2 Korriku
Trepça’89 – Besa
Liga e Parë, Juniorët, java e 5-të
E shtunë
New Star – Rilindja             3-3
Fushë Kosova – Drita                 5-1
E hënë
Dinamo – Tefik Çanga
Gjilani – Ferizaj
Raiffeisen Superliga – Kadetët – Java e 6-të
E shtunë
Trepça ’89 – Besa                 3-0
Feronikeli – Liria                   2-0
Prishtina – Drenica                4-0
E diel
Drita – Trepça                       1-3
Ferizaj – Gjilani                     1-1
Hajvalia – Llapi                      3-0
Liga e femrave, java e 6-të
E diel
Dukagjini – Vizioni                 3-2
Ulpiana – Mitrovica                0-9
E hënë
Intelektualet – 13 Qershori
Kosova (P) – Hajvalia
Bazeli 2015 dhe Llapi pushojnë