feronikeli-trepca8922 shtator, 2016 – Ndeshja ndërmjet Trepçës’89 dhe Lirisë, e cila do të zhvillohet, të premten, në stadiumin “Riza Lushta”, në Mitrovicë, do ta hapë javën e 6-të Vala Superligën e Kosovës në futboll. Trepça’89 vjen në këtë ndeshje pas fitores së vështirë në udhëtim kundër Ferizajt (1:0) dhe aktualisht ka vetëm një pikë më pak se Prishtina. Sigurisht se qëllimi i skuadrës mitrovicase do të jetë arkëtimi i tre pikëve të reja, në mënyrë që ta vazhdojnë serinë pozitive në këtë fillim edicioni. Në anën tjetër, Liria vjen në këtë ballafaqim pas humbjes në Merdar kundër Llapit.  Ndërkohë, derbi i kësaj jave do të zhvillohet, të shtunën, në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas, ku skuadra kampione në fuqi, Feronikeli, do të jetë mikpritëse e kryesueses aktuale, Prishtinës. Ndeshje interesante priten edhe në ballafaqimet e tjera.
 
Vala -Superliga Java e 6-të: të gjitha ndeshjet zhvillohen në orën 15.00
E premte, 23.09.2016
Trepça 89 – Liria                                    SSK
A.Tahiri, L.Muhadri, E.Zeqiri, I.Shuleta
E shtunë, 24.09.2016
Feronikeli – Prishtina                              SSK
F.Tahiri, J.Musolli, B.Rama, M.Baliu
Hajvalia – Llapi
B.Batalli, B.Kepuska, A.Peshteri, M.Bejtullahu
E diel, 25.09.2016
Besa – Drita                                          SSK
H.Hajdari, D.Preniqi, R.Hyseni, K.Vula
Gjilani – Trepça
B.Kosumi, A.Latifi, M.Berisha, B.Jahmurataj
Ferizaj – Drenica
S.Isufi, F.Jakupi, F.Sekiraqa, N.Rraci
Java e 7-të zhvillohet të mërkurën me datë (28.09.2016, në orën 15.00)
Liga e Parë, java e 5-të, të gjitha ndeshjet zhvillohen në orën 15.00
E shtunë, 24.09.2016
Istogu – Dukagjini
A.Halilaj, N.Hysenaj, A.Bucolli
KEK-u – 2 Korriku
D.Qaka, B.Kabashi, D.Muriqi
Ballkani – Vitia
E.Zasella, A.Rexhepi, Xh.Sejdiu
Rahoveci – F-Kosova
S.Hajdari, B.Bunjaku, V.Hyseni
Ulpiana – Kosova (P)
L.Fejza, E.Bicaj, B.Berisha
E diel, 25.09.2016
Vushtrria –  Ramiz Sadiku
I.Mehmeti, J.Gashi, L.Statovci
Deçani – Vllaznia (P)
A.Shala, O.Krasniqi, N.Bala
Flamurtari -Vellaznimi
I.Cerraviku, H.Osmani, B.Ismajli
Java e 6-të  zhvillohet të mëkurën me datë (28.09.2016 në orën 15.00)