28 korrik, 2023 – Sot në praninë e Komisionit të Garave dhe përfaqësuesve të klubeve është bërë tërheqja e shortit edhe për edicionin e ri të garave 2023/2024 për Ligën e Parë. Garat në këtë ligë do të fillojnë më 19 gusht. Do theksuar se klubi kryeqytetas, Shkëndija ka ndryshuar emrin dhe tani quhet Prishtina e Re.

Në bazë të shortit në javën e parë takohen:
Grupi A
Suhareka – Drenica
Dinamo – Vëllaznimi
Trepça – Rilindja 1974
Phoenix – Rahoveci
Istogu – Trepça’89

Grupi B
2 Korriku – Ferizaj
Flamurtari – Kika
Ramiz Sadiku – Vushtrria
Ulpiana – Prishtina e Re
Vjosa – Vllaznia