27 gusht, 2020 – Pas tërheqjes së shortit për Superligë, është tërhequr edhe shorti për edicionin e ri në Ligën e Parë për të dyja grupet, që sivjet do të zhvillohet me sistem me tri faza dhe që planifikohet të nisë më 12 shtator. Të pranishëm në tërheqje të shortit ishin anëtarët e Komisionit të Garave dhe përfaqësuesit e klubeve.

Fillimisht u bë tërheqja e shortit për Grupin A, ku në xhiron e parë do të takohen:
Istogu – Liria
Vushtrria – A&N
Vëllaznimi – Dukagjini
Drenasi – Trepça
Malisheva – Onixi

Ndërkaq, më pas tërheqjes së shortit për Grupin B, në xhiron e parë do të takohen:
Vllaznia – Flamurtari
Ramiz Sadiku – Kika
Dardana – 2 Korriku
Ferizaj – KEK-u
Ulpiana – Vitia