16 tetor, 2017 – Sot në selinë e FFK-së në praninë e Komisionit të Garave është bërë tërheqja e shortit për rrethin e parë të Digitalb Kupës së Kosovës në futboll, në të cilin rreth do të marrin pjesë skuadrat e Ligës së Dytë. Ndeshjet e këtij rrethi do të zhvillohen pasnesër (e mërkurë) në orën 13:30. Garat zhvillohen me sistem eliminues dhe ekipet fituese kalojnë në rrethin e dytë.
Çiftet e rrethit të parë
Dardana – Istogu
Xërxa – Përparimi
Deçani – Sharri
Çeliku – Ulpiana
Ujvara Malishevë – Dardania
Leshani – Dukagjini (N)
Ratkoci – Besa (I)
Rinia – Drenoci
Galaksia – Luftëtari
Rilindja e Kosovës – Behari
Dushkaja – Lepenci
Lugu i Baranit – Tefik Çanga
Vjosa – Minatori
Arbëria – Gryka
Bashkimi (Gj) – Vëllazëria
Kastrioti – Dardanët