15 shtator, 2017 – Sot me një ndeshje revyale në stadiumin e Flamurtarit në Prishtinë është shënuar përvjetori i 26-të i pavarësimit të futbollit të Kosovës. Ashtu sikur më 13 shtator të vitit 1991, Flamurtari dhe Prishtina u ballafaquan në një ndeshje me përbërjen po thuajse të njëjtë të para 26 vjetëve. Edhe këtë herë skuadrën e Prishtinës e drejtoi Ajet Shosholli, derisa atë të Flamurtarit, Bylbyl Sokoli, i cili në atë kohë ishte trajneri më i ri në Ligën e Kosovës. I pranishëm ishte edhe kryetari i atëhershëm i KF ‘Prishtina’, Beqir Aliu, si dhe një numër i futbollistëve të asaj kohe dhe disa dhjetëra shikues. Veteranët e të dyja skuadrave përkundër moshës dhe disa prej tyre edhe peshës dhuruan një lojë mjaft të mirëdhe me aksione të rrjedhshme. Në fund, ndeshja përfundoi baras 1:1. Të parët në epërsi kaluan veteranët e Flamurtarit, me golin e Fazli Hajdarit, derisa rezultatin e barazoi Muharrem Sahiti. Të rikujtojmë se në ndeshjen e para 26 viteve, e cila shënoi edhe shkëputjen e futbollit kosovar nga sistemi i ish-Jugosllavisë, fitores iu kishte gëzuar Flamurtari, me rezultat 3:2. Ndeshjen e drejtuan treshja e gjyqtarëve Ismajl Kosumi, kryesor, me asistentët Fadil Gashin dhe Nijazi Shuletën, derisa vëzhgues ishte Sejdi Mërkoja. Pas ndeshjes ishte organizuar edhe një koktej rasti kur të pranishmit evokuan kujtime nga e kaluara dhe e tashmja e futbollit e Kosovës, me shpresën dhe bindjen se futbolli ynë do të ketë të ardhme të ndritur.

Flamurtari – Prishtina 1:1
Stadiumi i Flamurtarit, Prishtinë.
Shënues: Fazli Hajdari – Muharrem Sahiti
Flamurtari: Naser Prapashtica, Adnan Krasniqi, Fazli Hajdari, Agim Hasani, Ilir Shuleta, Arsim Plepolli, Përparim Hasani, Enver Prapashtica, Ismet Munishi, Agim Hoxha, Emin Bajrami, Naim Beka, Artan Bytyqi, Hysni Veliu, Avni Shala. Trajner: Bylbyl Sokoli.
Prishtina: Ahmet Beselica, Bahri Berisha, Arbnor Morina, Isa Sadriu, Milaim Humolli, Sunaj Keçi, Suad Keçi, Fatmir Namani, Florim Humolli, Adil Vokrri, Muharrem Sahiti, Eroll Salihu. Trajner: Ajet Shosholli.